مترور : نخستین تارنمای متره برآورد و اصول حاکم بر پیمان در ایران
جستارهای مهندس مترور جعفرزاده

09038381937  تلفن ، @metror کانال تلگرام 

www.metror.ir
Menu

کتاب و جزوه های مترور

با درود
ویروس بیماری همه گیر کرونا از 2 اسفند ماه 1398 با دو کشته در شهر قم ، در کشورمان ایران اعلام وجودی اساسی نمود
این ویروس البته از ووهان چین از دسامبر 2019 دیده شده بود که از 22 ژانویه مرگ و میر آن همه گیر گردید ،
سازمان بهداشت جهانی ایران را از یکم اسفند ماه 98 ( 20 فوریه 2020 )‌ به فهرست کشورهایی که در دامنه همه گیری این ویروس وارد شده اند ، قرار داد.
نامه نگاری های گوناگونی از سوی سازمان های ذینفع و ذیربط انجام گردید که برخی را در کانال تلگرامی مترور منتشر نمودم و در اینجا نیز آنها را پیوست می نمایم.
برخی از نوشته های بنده در کانال تلگرام در این رابطه نیز در زیر آورده می شود :
بنده دورکاری به سبب همه گیری کرونا را از 7 اسفند 98 آغاز نمودم
1-
با درود
بنده از امروز به شرکت محل کارم نمی روم اما براساس قرار ، کارهایی که به بنده سپرده شده را به صورت دورکاری در منزل انجام می دهم.
#دورکاری
#اینترنت
#بهره_وری

کامیاب باشیم
#حرفه_مند_مترور_جعفرزاده
البته دورکاری بنده از 7 اسفند ماه 98 آغاز شد که روز پنجشنبه بود و سپس با نامه نگاری ها از 9 اسفند بر سر کار نرفته و دورکاری می نمودم.
//////
2- 
با درود
و افسوسانه که از صبح امروز (‌ 10 اسفندماه 98 )‌ تا این ساعت ۱۱ نفر دیگر از هم میهنان مان بر اثر کرونا درگذشته اند و این آمار در مجموع از آغاز تا این ساعت به ۵۴ نفر رسیده! ، همچنین از نظر تعداد بیماران آن نیز ایران از رده پنجم به رده چهارم رسیده است!
از نظر تعداد درگذشتگان پس از چین ، در رده دوم و از نظر درصد فراوانی مرگ و میر با فراوانی نزدیک به ۶٪ ، در رده نخست جهان قراردارد.!!
این مرز و بوم با این همه دارایی به کجا رسیده است ، ما بی گناه نیستیم ، اینها آمار دردناکی است:

https://www.worldometers.info/coronavirus/#countries
#کرونا
#آمار
#ایران
#دانایی
#توانایی
#کامیابی

کامیاب باشیم
#حرفه_مند_مترور_جعفرزاده
@metror
/////
3-
با درود
فراخوان شماره 53-160 ( شماره پنجاه و سه از شناسه یکصد و شصت )
با درود
هر یک از سه مورد زیر (الف ، ب ، پ) را جداگانه ثابت نمایید :

الف - در مورد بیماری همه گیر شده کرونا :

۱- این بیماری اینک براساس شرایط عمومی پیمان طرح و ساخت غیرصنعتی (‌بخشنامه ۱۰۱/۸۵۴۲۸ به تاریخ ۸۴/۵/۱۵) در دامنه فورس ماژور قرار می گیرد. چرا؟(با ارایه اسناد و برهان مورد پذیرش)

۲- این بیماری اینک براساس شرایط عمومی پیمان ۵۴۹۰ طرح و ساخت صنعتی یا همان EPC صنعتی (‌بخشنامه شماره ۵۴/۷۱۰۵ - ۱۰۵/۱۸۹۲۹ به تاریخ ۸۰/۱۱/۱۴ ) در دامنه حوادث قهری قرار می گیرد.چرا؟

۳- این بیماری اینک در شرایط عمومی پیمان ۴۳۱۱ (بخشنامه شماره ۵۴/۸۴۲ - ۱۰۲/۱۰۸۸ به تاریخ ۱۳۷۸/۳/۳ ) در دامنه حوادث قهری قرار دارد.چرا؟

ب- در هر یک از گزینه های سه گانه بند الف در ایران از چه تاریخی در این دامنه قرار گرفته اند؟چرا؟(زودترین تاریخ موردنگر است).

پ- یک نمونه فرضی بیان کنید که در آن بیماری همه گیر کرونا ، در دامنه هاردشیپ قرار گرفته باشد.(با برهان کامل)

در همه موارد ، شرح برهان و دلیل و بیان موردهای استناد شده به همراه کلیه اسناد و مدارک و مرجع های استناد شده و پیوست نمودن آنها بایسته است.
این لایحه (هتا انجام تنها یکی از بخش های الف ، ب ، پ) برای یافتن توانایی های خودتان پیشنهاد می گردد و ارسال آنها برای بنده نیاز نیست.
#فورس_ماژور
#حوادث_قهری
#هاردشیپ
#اثبات
#برهان

کامیاب باشید
#حرفه_مند_مترور_جعفرزاده
@metror
//////
4-
با درود
در حالی که برخی رسانه ها و روزنامه های کشور در یکم اسفند ۹۸ ، از مرگ دو بیمار در قم به سبب ویروس کرونا خبر داده بودند :
https://static.jaaar.com/assets/images/pishkhan/1398/12/1/eddb904a.jpg

و بهداشت جهانی در بیستم فوریه 2020 ، ایران را به فهرست کشورهای دارای این بیماری وارد نموده بود :
https://www.who.int/docs/default-source/coronaviruse/situation-reports/20200220-sitrep-31-covid-19.pdf?sfvrsn=dfd11d24_2

تازه چهار روز پس از آن بود که هیات دولت کشورمان دست به کار انتشار خبر مصوبه ای درباره این بیماری همه گیر، زد :
مصوبه هیأت وزیران برای مقابله با شیوع ویروس کرونا
دوشنبه ۵ اسفند ۱۳۹۸ :

http://dolat.ir/detail/335166

پس کوشش کنیم مانند دولت نباشیم که چند روز عقب تر از دیگران اقدام نموده
و وظیفه های خود را در پیمان در این باره در زمان خود به انجام رسانیم ، آنچه که نسبت به سوی دیگر پیمان ، کارکنان خودمان و دیگر عوامل و اقدام ها باید به انجام برسانیم.
#حوادث_قهری
#فورس_ماژور
#هاردشیپ
#بیماری_واگیردار

کامیاب باشیم.
#حرفه_مند_مترور_جعفرزاده
@metror
/////
5-
با درود
فراخوان شماره 54-160 (پرسش شماره پنجاه و چهار از شناسه یکصد و شصت):
با توجه به شرایط فعلی (همه گیر شدن بیماری کرونا و فورس ماژور شدن آن در برخی استان های کشور) ،
در این باره چند نمونه نامه نگاری بین پیمانکار ، مهندس مشاور و کارفرما براساس شرایط عمومی پیمان حاکم بر نمونه پیمان های زیر ارائه نمایید ، تلاش کنید از مستندات واقعی از جمله مفاد پیمان و شرایط عمومی پیمان و اسناد و اخبار واقعی مانند اطلاعیه های مراجع معتبر مانند کارگروه مقابله با بیماری کرونا ، استانداری و شهرداری محل پروژه ، اطلاعیه و بخشنامه و مصوبه های ابلاغی هیات دولت در این مدت ، نیز کمک بگیرید :
۱- پیمان جدول کاری و محوطه سازی عمومی تابع شرایط عمومی پیمان حاکم بر پیمان ۴۳۱۱ که پروژه در شهر رشت و مربوط به شهرداری این شهر می باشد و در دامنه فورس ماژور قرار گرفته باشد. در این نمونه یکبار فرض نمایید دفترمرکزی پیمانکار هم در شهر رشت و با مشکلات مربوطه درگیر است و آن را در نامه نگاری ها مورد توجه قرار دهید، سپس فرض نمایید دفترمرکزی در شهر یا استان دیگری است که در دامنه تعطیلی و مشکلات ناشی از این بیماری واگیردار قرار نگرفته است.
۲- پیمان مهندس مشاور و دستگاه نظارت پروژه اصلاح معابر در شهر قم و قرارداد تابع شرایط عمومی پیمان ۴۳۱۸ خدمات همسان مشاوره و حق الزحمه خدمات نظارت سال ۹۸ می باشد و در دامنه فورس ماژور قرار گرفته باشد.
۳- پیمانکار خدمات تامین غذا برای یک سازمان که محل پخت غذا بیرون سازمان و سرو غذا در داخل ساختمان سازمان و برای پرسنل آن سازمان است (حمل غذا از محل پخت به محل سازمان هم در دامنه قرارداد است) ، قرارداد در دامنه مصوبه های دولت در زمینه خدمات حجمی که این روزها با کاهش تعداد سفارش یا حذف کامل غذا به سبب کاهش زمان کاری و تعداد پرسنل کارفرما ، روبرو شده باشد.
۴- نمونه دیگری را برای ردیف ۱ فرض نمایید که محل پروژه در شهر بوشهر و در دامنه فورس ماژور قرار ندارد، اما دفتر مرکزی پیمانکار در شهری است که در دامنه فورس ماژور قرار گرفته است.
۵- پیمانی دردامنه شرایط عمومی پیمان ۵۴۹۰ که زمان راه اندازی و بهره برداری از سیستم اتوماسیون کارخانه ، بیماری واگیردار سبب افزایش هزینه های پیمانکار به سبب انجام و کنترل شدید خدمات بهداشتی پرسنل و قرنطینه آنها در محل پروژه نموده است.(نامه نگاری ها ؛افزایش هزینه و سخت تر شدن کار را ثابت و این هزینه ها را نشان داده و ادعای درخواست و محل تامین آن در پیمان را درخواست نموده و پاسخ داده باشد).
چنانچه دوست داشتید یک مورد از موارد گفته شده را که تهیه می کنید روز جمعه ۱۶ اسفند ، برای بنده بفرستید تا اگر ایراد مهمی در آن یافتم برایتان بگویم ، اما فرستادن آنها بایسته (الزامی) نیست و این تمرین برای افزایش یا سنجش مهارت خودتان می باشد.
#فورس_ماژور
#حوادث_قهری
#هارد_شیپ
#بیماری_واگیردار
#ماده_۴۳
#نامه_نگاری_پیمان
#لایحه_ادعا

کامیاب باشید
#حرفه_مند_مترور_جعفرزاده
@metror
////
6-
با درود
ابلاغ بخشنامه سازمان اداري و استخدامي كشور در خصوص حفظ سلامت كاركنان دستگاه هاي اجرايي و ارباب رجوع در دوران شيوع ويروس كرونا :
https://www.aro.gov.ir/FileSystem/View/File.aspx?FileId=14c15a48-ce0a-4710-a022-aca322a6f51c

در بند ۷ این بخشنامه برای دورکاری کارکنان به تصویب نامه شماره ۴۴۷۲۶/۷۶۴۸۱ به تاریخ ۱۳۸۹/۰۴/۰۷ ، استناد شده است.
برای آگاهی ؛ در سال ۱۳۹۲ جناب آقای دکتر نوبخت با ۱۰ برهان ، از معاون اول ریاست جمهوری درخواست ملغی شدنش را نموده بود!.
#حوادث_قهری
#هاردشیپ
#بیماری_واگیردار
#کرونا
#دورکاری

کامیاب باشیم
#حرفه_مند_مترور_جعفرزاده
@metror
///
7- 
با درود
ریاست امور نظام فنی و اجرایی کشور
در نامه ای به شماره ۷۳۴۳۱۰ به تاریخ ۱۸ اسفند ۹۸ که آن را برای حفظ سلامت جامعه و جلوگیری از انتشار بیماری دانسته خطاب به مدیران سازمان برنامه ریزی استان های کشور ؛
اعتبار گواهينامه‌های پيمانكاری با بالاترین پايه 3، 4 و 5 را که از یکم تیرماه ۹۷ منقضی شده یا می شوند، تا پایان خرداد۹۹ تمدید شده اعلام نمود :
https://sama.mporg.ir/sites/publish/SitePages/ZabetehView.aspx?mdid=5444

در این نامه هیچ اشاره ای به همه گیرشدن بیماری واگیردار کرونا نشده است ، همچنین روشن نیست چرا گواهینامه های منقضی شده از یکم تیرماه ۹۷ در این دامنه تمدید قرار گرفته اند؟!
همچنین تکلیف تمدید گواهینامه های رتبه ۱ و ۲ منقضی شده یا در حال انقضا برای حفظ سلامت جامعه و جلوگیری از انتشار بیماری ، روشن نشده است (که این مورد آخر شاید جداگانه بخشنامه گردد).
کامیاب باشیم
#حرفه_مند_مترور_جعفرزاده
@metror‌

////
8-
با درود
از جمله توصیه های سازمان بهداشت جهانی (‌سازمانی که تارنمای آن از سوی مخابرات ایران فیلتر است!!!!) :
Promote regular teleworking across your organization. If there is an outbreak of COVID-19 in your community the health authorities may advise people to avoid public transport and crowded places.Teleworking will help your business keep operating while your employees stay safe.

فایل کامل توصیه های این سازمان به کارفرمایان :
https://www.who.int/docs/default-source/coronaviruse/getting-workplace-ready-for-covid-19.pdf?sfvrsn=359a81e7_6
کامیاب باشیم
#حرفه_مند_مترور_جعفرزاده
@metror
////
با درود
سازمان بهداشت جهانی دیروز ؛ یازدهم مارس 2020 برابر با بیست و یکم اسفندماه 1398 ، همه گیری کرونا را از اپیدمی به پاندمی دگرش داد :
WHO characterizes COVID-19 as a pandemic
11 March 2020

https://www.who.int/emergencies/diseases/novel-coronavirus-2019/events-as-they-happen

به دید بنده ؛ کاربرد واژگان در زندگی روزمره به ویژه در کاربرد های ویژه یا فرامرزی (بین المللی) دور و برمان ، باید ما را به این سو رهنمون سازد و خو دهد که بیاموزیم در به کاربردن واژگان در پیمان و نامه نگاری هایمان توجه ویژه و ریزبینی بیش از اندازه ای داشته باشیم.
بد نیست هرازگاهی چنین نمونه هایی را با درنگ بیشتری بخوانیم.
#همه_گیر
#همه_گیر_فرا_مرزی
#بین_المللی
#حوادث_قهری
#بیماری_واگیردار
#پیمان
#دانایی
#توانایی
#کامیابی
#Coronavirus
#Epidemic
#Pandemic

کامیاب باشیم
#حرفه_مند_مترور_جعفرزاده
@metror
///////
9-
با درود
ریاست بانک مرکزی می گوید ؛
در نامه هفته پیش !! خود به رییس صندوق بین المللی پول خواستار استفاده از حق ایران برای بهره مندی از طرح ۵۰ میلیارد دلاری تسهیلات آن صندوق برای مقابله با آثار اقتصادی ویروس کرونا شده ام.
https://cbi.ir/showitem/19976.aspx

هفته پیش!!!!
شگفت زده شدم؛
ریاست بانک مرکزی ، هفته پیش درخواست داده است؟!!

بنده پرسنل یک شرکت مهندسی - پیمانکاری GC این کشور دو هفته پیش به مدیرعامل شرکت پیشنهاد انجام دورکاری و مقابله با آثار کرونا را دادم.!

آیا ریاست بانک مرکزی ما پیش از آن می دانست ریاست بانک مرکزی چند کشور، زودتر از وی درخواست داده اند؟
ایشان مقصر نیست ،
من و شما چه کرده ایم که اینان توانسته اند رییسان ما شوند؟!!
#دانایی
#توانایی
#کامیابی

کامیاب باشیم
#حرفه_مند_مترور_جعفرزاده
@metror
/////
10-
در ادامه دامنه فراخوان شماره ۵۴-۱۶۰
160-54
با درود
پیشنهاد می نمایم ؛
نامه درمورد حوادث قهری ابلاغ شده از سوی معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری گلستان را بگذارید در کنار نامه ابلاغ دیگری از سوی همتایش در استان گیلان که پیشتر در کانال قرار داده بودم


آنگاه ببینیم چه تفاوت ها و چه همسانی هایی با هم دارند.
و دامنه هرکدام چیست؟
و هر کدام بهتر بود چه نکته های دیگری را در هریک از این نامه ها درج می نمودند؟
با سپاس
#نامه_نگاری_پیمان
#نامه_های_اداری
#دامنه_ابلاغ
#حوادث_قهری
#همه_گیر

کامیاب باشید
#حرفه_مند_مترور_جعفرزاده
@metror
/////
11-
درود
از آنجا که سیاست گذاری و برنامه ریزی و اطلاع رسانی تخصصی این ستاد بر عهده وزارت بهداشت گذاشته است ؛
http://dolat.ir/detail/335166

، مصوبه های آن به روال و به ترتیب در تارنمای هیات دولت از طریق سخنگوی این هیات (اطلاع رسانی عمومی) و تارنمای وزارتخانه بهداشت و درمان (اطلاع رسانی کارشناسی ) ؛
http://behdasht.gov.ir/

و سپس استانداری ها (به عنوان نماینده دولت ، برای اقدام های محلی) و رسانه های معتبر کشوری و استانی قابل ردگیری و پیگیری است.
کامیاب باشید.
#کارگروه_مبارزه_با_کرونا
#وزارت_بهداشت
#بیماری_واگیردار
#همه_گیر
#حوادث_قهری

کامیاب باشید
#حرفه_مند_مترور_جعفرزاده
@metror
/////

12-
با درود
در تاریخ ۲۱ اسفندماه جاری بخشنامه تعیین مصادیق بخش ها و رسته های کسب و کارهایی که به طور مستقیم از بیمار کرونا دچار بیشترین آسیب شده اند ،
از سوی بانک مرکزی ابلاغ شد.
نسخه ای از آن امروز بر روی تارنمای معاونت حقوقی ریاست جمهوری قرار گرفت :
http://media.dotic.ir/uploads/org/158417536343247500.pdf

اما نکته در خور توجهی که بنده با قراردادن این فایل در کانال در پی آن هستم ، توجه به نوع این نامه نگاری است؛
چنانچه توجه نمایید:
گیرندگان اصل بخشنامه ، بیش از ۳۵ (سی و پنج) شخص و همچنین گیرندگان رونوشت آن نیز ، بیش از ۹۰ (نود) شخص یا سازمان حقوقی هستند!
همچنین در متن نامه و گیرندگان رونوشت نامه اگر جایی نیاز بوده به نامه یا مصوبه ای استناد یا اشاره یا تاکید گردد نیز، شماره و تاریخ آن درج گردیده است.
از این رو با یک نامه با متن کوتاه اما به نسبت کامل و با تعداد زیاد گیرنده اصل و رونوشت روبرو هستیم
تنها ایراد بزرگی که می توان بر این بخشنامه گرفت ننوشتن موضوع بخشنامه ، پیش از آغاز متن بخشنامه می باشد ،
از این رو می توان این بخشنامه را با رعایت مورد گفته شده ، الگوی خوب و ویژه ای برای نامه نگاری های اداری در این زمینه ها دانست.
#نامه_های_اداری
#نامه_نگاری_پیمان
#الگوبرداری
#دامنه_ابلاغ
#دانایی
#توانایی
#کامیابی

کامیاب باشید
#حرفه_مند_مترور_جعفرزاده
@metror
///
13-
با درود
برخی نامه نگاری ها درباره حوادث قهری به سبب همه گیری بیماری و ویروس کرونا
همگی استناد به ماده ۴۳ شرایط عمومی پیمان ۴۳۱۱
#حوادث_قهری
#ماده_۴۳
#نشریه_۴۳۱۱
#بیماری_واگیردار
#همه_گیر
#نامه_نگاری_پیمان
#کانون_شرکت_ها
#انجمن_شرکت_ها
#انجمن_صنفی
#کرونا
کامیاب باشید
#حرفه_مند_مترور_جعفرزاده
@metror

براي پرداخت  صورتحساب های متفرقه یا خریدهای بدون ثبت نام  ،
 پیوندهای زیر را به کار ببرید :
پس از پرداخت وجه ، کدرهگیری و نام محصول‌ را 
به شماره 09038381937 پیامک ، تلگرام یا واتس اپ نمایید.ورود و برون رفت

درود بر شما

Register